Akademia Tai Chi Chuan & Luohan Qigong Wrocław

TAI CHI CHUAN

Tai Chi Chuan to Chiński system ćwiczeń służący rozwojowi ciała i umysłu.

TAI CHI TO:
  • ZDROWIE
  • ZGRABNA SYLWETKA
  • LEPSZA KONDYCJA
  • ENERGIA
  • POGODA DUCHA
  • WEWNĘTRZNY SPOKÓJ
taichi

Ćwiczenia wykonywane pod okiem doświadczonego instruktora gwarantują szybkie efekty i właściwe opanowanie formy.

Tai Chi Chuan jest jednym z najdoskonalszych osiągnięć chińskiej filozofii i kultury. Opiera się na starochińskiej formie tańca klasycznego, sztuki walki, filozofii TAO i Księdze Przemian – I Cing.

Jest systemem zharmonizowanych, płynnych ruchów obrotowych praktykowanych dla:

  • zdrowia,
  • jako forma medytacji,
  • dla osiągnięcia właściwego krążenia wewnętrznej energii Chi
  • oraz jako doskonały środek samoobrony.

Ruch w tai chi jest wykonywany bez napięcia mięśni, wyciszony umysł działa w zjednoczeniu i harmonii z ruchem ciała. Rozluźnienie mięśni całego ciała powoduje zwiększony efekt szybkiego odpoczynku. Tak wykonywany ruch wpływa na umysł, który kształtuje rzeczywistość wewnętrzną oraz otaczający nas świat.

Fizjologicznie tai chi przeciwdziała:

  • napięciu,
  • przeciążeniu,
  • nadciśnieniu,
  • niedotlenieniu
  • organizmu,
  • polepsza przemianę materii,
  • harmonizuje wagę ciała,
  • zmniejsza uzależnienie od nałogów,
  • powoduje pogłębienie oddechu, a co za tym idzie – lepszy metabolizm tlenowy organizmu,
    wzmaga ogólną kondycję psychofizyczną.
AUDYCJA W RADIO WROCŁAW, ZAPRASZAMY DO WYSŁUCHANIA!

  • Piotr Osowicz w rozmowie nt Tai Chi z Sifu Krzysztofem Maćko

Ruch, sam w sobie, zgodny z naturą wszystkich organizmów żywych, jest środkiem do osiągnięcia zdrowia. W „Księdze Przemian” znajdujemy wskazanie natury jako wzorca do naśladowania: „Natura jest w ciągłym ruchu i przemianie – tak też człowiek powinien działać wzmacniając się nieustannie. Woda będąca w ruchu nie ulega zepsuciu, człowiek, który naśladuje płynącą wodę spędza długie życie w całkowitym zdrowiu. Oś często otwieranych drzwi nigdy nie rdzewieje”.
Takich zaleceń dotyczących ruchu w tradycji chińskiej znajdziemy bardzo wiele. Jeżeli ruch oddziałuje nie tylko na fizyczną sferę ale również na mentalną i duchową, to można powiedzieć, że jest on doskonały. Wypełnia wtedy harmonijnie trzy sfery ludzkiej aktywności: sferę fizyczną ciała, mentalną umysłu i poetyczno – filozoficzną duszy.

„Duch i ciało stanowią jedność i mogą tak trwać nie rozdzielając się.
Koncentrując swoją uwagę na regulacji oddechu i harmonijnym osłabieniu swoich sił, osiągamy stan ufnego w swoje bezpieczeństwo noworodka.
Usuwając przygodne myśli, poświęcając czas na uważną obserwację otaczającego nas świata, pozostajesz czysty bez skazy. Bramy niebios otwierają się i zamykają, powodując liczne przemiany, wtedy ty możesz zachować się biernie jak poranek.
Blask mądrości rozchodzi się we wszystkie strony świata, a więc możesz działać, nie działając.”

/Lao Tsy/

Trzeba również zauważyć, że ten system ruchowy jest ściśle powiązany z innymi dziedzinami kultury chińskiej tworząc razem spójny obraz człowieka, jego zdrowia fizycznego i duchowego. Taichi związane jest z ideą yin yang, Pięcioma Elementami, energią Chi, medytacją, a to wszystko z takim dziedzinami wiedzy jak: medycyna chińska, kuchnia Pięciu Przemian, Feng Shui, kaligrafia, filozofia. W kulturze Chin, jak w żadnej innej kulturze, mamy dany dość spójny system wiedzy dotyczącej aktywności człowieka, i to system praktyczny, wart zastosowania. Wie o tym każdy, kto choć raz próbował potrawy przyrządzonej wg. Pięciu Przemian, czy doświadczył harmonii pomieszczenia urządzonego według zasad Feng Shui.

ZAJĘCIA TAI CHI CHUAN WE WROCŁAWIU

Termin: od września do czerwca
Prowadzenie: Krzysztof i Izabela Maćko

 
Ip Family Tai Chi Chuan – ISSA – Internacional Snake Style Association

Akademia Tai Chi Chuan jest jedynym legalnym przedstawicielem i członkiem ISSA w Polsce.
Krzysztof Maćko jest od 2008 roku jedynym legalnym uczniem i przedstawicielem Roberta Boyd’a w Polsce.

Celem stowarzyszenia ISSA założonego przez ucznia Ip Tai Taka Roberta Boyd’a jest propagowanie oryginalnego Tai Chi styl węża a przez to: zdrowego ruchu, ćwiczenie właściwej naturalnej postawy ciała, dla uzyskania zdrowia i wewnętrznej siły. Bardzo ważnym aspektem jest relaks i rozluznienie generujące siłę, jak i również bojowy aspekt i praktyczne stosowanie tej potężnej wewnętrznej siły w sztukach walki.

Można to osiągnąć stosując zasady systemu Stylu Węża, tak jak to przekazał mistrz Yang Cheng Fu swojemu najstarszemu synowi Yang Sau Chung, a on z kolei Ip Tai Tak’owi. który uczył Boba Boyda. W starym zwyczaju obowiązującym w Chinach mistrz adoptuje wybranych uczniów. W ten sposób stał się członkiem rodziny ze wszystkimi konsekwencjami dotyczącymi posłuszeństwa i lojalności wobec mistrza i jego rodziny.

Mistrz Ip Tai Tak zezwolił Boydowi na nauczanie tego stylu innych którzy chcę się nauczyć Stylu Węża.

System Snake Style Tai Chi rodziny Yang jest najbardziej praktycznym i najbardziej subtelnym z trzech form stylu Yang – żuraw, tygrys i wąż. My, nauczyciele zrzeszeni w tym stowarzyszeniu, mamy pozwolenie od Boba Boyda by uczyć systemu Stylu Węża w naszych szkołach. Podążając w ślady Mistrza, robimy to bez ukrywania sekretów, które poznaliśmy. Każdy praktykujący może nauczyć się systemu Stylu Węża w swoim tempie i właściwym dla siebie czasie, zależnym do indywidualnych zdolności. Pomimo tego, że wszystkie tajemne zalecenia systemu są już znane i dostępne wymagają praktyki i doświadczenia. Tylko praktyka pozwala ideom zaistnieć w realnym wymiarze. Mamy nadzieję, że każdy znajdzie na naszej stronie wartościowe informacje i z satysfakcją będzie mógł uczestniczyć w proponowanych przez naszą szkołę zajęciach.

Zapraszamy na relację fotograficzną z pierwszego w Polsce seminarium Snake Style z Robertem Boyd’em w dziale Galeria: Seminarium Tai Chi Snake Style Wrocław 2010

   STYL WĘŻA ZAWIERA
  • formę ręczną 13 ruchów
  • formę ręczną 108 ruchów
  • formę z szablą
  • formę z mieczem
  • formę z włócznią
  • ’Długą Pięść’ – Long Boxing
  • formę Qigong – Ding Bu Chuan
  • pchające dłonie – formę podwójną
Subtelności stylu węża są niewidoczne na pierwszy rzut oka. Ręce są mniej rozciągnięte niż stylu tygrysa i ruch wygląda na bardziej kanciasty, ręka z przodu znajduje się bliżej ciała. Istotną różnicę widzimy w pracy nóg. Przeniesienie ciężaru ciała wraz z krokiem, następuje w 100% a nie jak w stylu tygrysa w rozłożeniu 70% – 30%. Rozdzielenie Yin i Yang jest w związku z tym bardziej wyraziste i zaznaczone. Styl węża oferuje ćwiczącemu większe możliwości wykorzystania bojowego aspektu Tai Chi. Aplikacje stosowane w stylu węża, zawierają elastyczną siłę płynącą z rdzenia kręgosłupa i rdzenia mięśni, tworząc ćwiczenia mocno oddziaływujące na cały organizm, jego zdrowie i długowieczność. Przy pierwszym spotkaniu ze stylem węża błędnie wydaje się, że styl węża jest stylem tygrysa tylko wykonywanym mniej starannie i szybszym tempie. Istotne jest tu zrozumienie, iż pojęcie „wąż” odnosi się do sposobu poruszania się korpusu ciała a nie z ruchu nóg czy rąk. Pozornie ruch wydaje się łatwiejszy niż poruszanie się w stylu tygrysa, dopiero po kilku latach praktyki możemy docenić jakościową zmianę.
Scroll to Top